/

Poradnik IT

/

TYLKO ŚWIATŁOWÓD SIĘ LICZY

/

TYLKO ŚWIATŁOWÓD SIĘ LICZY

TYLKO ŚWIATŁOWÓD SIĘ LICZY

W niniejszym artykule skupimy się na technologiach związanych z dostarczeniem Internetu do klientów biznesowych, ze szczególnym uwzględnieniem światłowodów.

Wymagający odbiorcy zawsze wybierają Internet światłowodowy dla firm

Jeszcze kilka lat temu dostępność światłowodów w Polsce była niewielka. Jednak dzięki korzystnym regulacjom wprowadzonym przez byłą Prezes UKE dostawcy Internetu mają dziś ułatwione zadanie. W większych miastach dostępność kabli światłowodowych jest wysoka, a “białe plamy” zdarzają się już znacznie rzadziej.

Aktualnie dostępnymi mediami są: a) kable miedziane dla usług Internet DSL; b) linki radiowe w paśmie 5 GHz; c) połączenie światłowodowe w różnych technologiach. Internet DSL to ekonomiczna usługa oferowana przez Orange i Netia dla małych firm. Cechuje się niską ceną (100-200 zł), ale też ubogim wsparciem serwisowym oraz jest to łącze niesymetryczne. Z kolei Internet radiowy w paśmie 5 GHz pozwala dostarczyć Internet symetryczny (300-1000 zł), jednak pasmo radiowe ulega wielu poważnym zakłóceniom oraz jest wrażliwe na warunki atmosferyczne i… liście na drzewach.

Z kolei Internet światłowodowy dla firm to usługa najdroższa (od ok 800 zł), ale zdecydowanie najlepsza. Pozwala zrealizować olbrzymie prędkości (1 Gb, a nawet 10 Gb) w stosunkowo łatwy technologicznie sposób (zależnie od infrastruktury operatora). Sam światłowód jest w pełni symetryczny (full duplex) i gwarantuje bardzo niskie opóźnienia w przesyłaniu pakietów – nawet poniżej 1 ms w miejskiej sieci operatora. Światłowód najczęściej prowadzony jest w podziemnej kanalizacji teletechnicznej, co zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa i brak wrażliwości na warunki atmosferyczne. W porównaniu do DSL i radia Internet światłowodowy dla firm zachowuje swoją jakość przy dużych odległościach.

 

Zalety światłowodu:

  • najszybsze połączenie
  • łatwy upgrade usługi
  • stabilność

Wady światłowodu:

  • wysoka cena
  • miejscami niska dostępność ze względu na brak infrastruktury

 

Podsumowanie:

Internet światłowodowy dla firm to produkt dla najbardziej wymagających. Niezbędny tam, gdzie Internet pełni ważną rolę w wielu procesach w firmie oraz przy dużej liczbie urządzeń – powyżej 10.

 

Akademia Internetu EXTEL BIZNES+ jest niekomercyjnym programem edukacyjnym kierowanym przede wszystkim do kadry IT oraz zajmującej się zamówieniami usług dla biur. O nowych artykułach informujemy poprzez newsletter. Napisz do nas