Internet światłowodowy

Z niniejszego artykułu dowiesz się jaki internet wybrać do firmy. Co to jest światłowód i w czym jest lepszy od dostępu radiowego lub DSL? Jakie ma zalety w stosunku do innych sposobów dostarczenia internetu do firmy? Czy ma wady? Na wszystkie te pytania w prosty i przystępny sposób odpowiemy w poniższym artykule.

 

Jaki internet wybrać? – dostępne warianty

Jeśli Twoja firma intensywnie wykorzystuje komunikację internetową do prowadzenia i rozwoju biznesu i mieści się w pojęciu “New Business” to wybór jest wyłącznie jeden: światłowodowy internet symetryczny z gwarancjami SLA dostarczony przez operatora specjalizującego się w usługach dla biznesu. Dlaczego?

 

Dlaczego światłowód to lepsze rozwiązanie niż DSL, albo radio?

Popularna usługa DSL opiera się na starych kablach miedzianych podlegających znacznym ograniczeniom technologicznym. Zarówno długość, jak i liczba “żył” kabla miedzianego, negatywnie wpływają na stabilność i osiągane parametry łącza, co przekłada się na niepożądane przerwy w pracy Twojego biura. Warto wspomnieć, że DSL to technologia najtańsza, wykorzystywana przez dostawców do realizacji usług dla domu (np. popularna Neostrada), a co za tym idzie przeznaczona do lekkich zadań i dla niewymagających odbiorców. Z tego względu nie sprawdza się w zastosowaniach biznesowych, profesjonalnych, w których co najmniej kilkunastu użytkowników równocześnie korzysta z niej przez kilka godzin.

Do dyspozycji mamy też łącza radiowe, które możemy łatwo podzielić na te z koncesją na pasmo radiowe oraz bez żadnych pozwoleń. Niekoncesjonowane łącza radiowe są tanie, jednak używają pasma radiowego dostępnego dla wszystkich bez większych ograniczeń, co skutkuje objawami podobnymi do popularnego CB radia lub prób używania telefonu komórkowego podczas masowych wydarzeń, jak np północ z 31 grudnia na 1 stycznia – może się uda.

Z kolei radio w paśmie koncesjonowanym daje nam gwarancję wyłączności i stabilności, jednak opłaty koncesyjne na terenach zurbanizowanych, szczególnie w największych miastach, są bardzo drogie i nawet najkosztowniejsze oferty na światłowodowy dostęp do internetu okazują się znacznie bardziej atrakcyjne. Inną wadą radia jest “half duplex”, czyli brak możliwości równoczesnego wysyłania i odbierania danych, co znacząco wpływa na realną wydajność usługi.

O rodzajach internetu dowiesz się więcej z artykułu: Jaki internet wybrać do biura?

wykres-predkosci-internetu

W jakich przypadkach światłowód może się nie sprawdzić?

O ile światłowód jest dostępny na danym obszarze to zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Kable światłowodowe zakopane są (najczęściej) w ziemi, co sprawia, iż pozostają niewrażliwe na warunki atmosferyczne. Ponadto dzisiejsza technologia, ta najtańsza i najbardziej popularna, pozwala operatorom realizować łącza 1000 Mega symetrycznie i full duplex, czyli 1000 Mega upload i 1000 mega download, a do tego równocześnie, co jest niemal nie do osiągnięcia przez najdroższe nawet zestawy radiowe przy bardzo drogich koncesjach na pasmo radiowe. Do takich prędkości DSL nawet się nie przymierza. Dla światłowodu nie jest też trudne osiągnięcie prędkości 10 Giga (10.000 Mega!!), a koszt zbudowania takich połączeń światłowodowych nie jest znacząco wyższy niż 1000 mega.

 

Światłowód – najlepszym rozwiązaniem dla firm

Dla wymagającego odbiorcy, a takimi są wszystkie firmy, których przychody zależą od sprawnej komunikacji, jedyną opcją do rozważenia pozostaje więc internet światłowodowy. Zagadką pozostaje jeszcze jakiego dostawcę i parametry wybrać, ale o tym napiszemy w osobnym artykule.

O światłowodowym dostępie do internetu dowiesz się więcej z artykułu: Tylko światłowód się liczy

światłowodowy-internet