/

Poradnik IT

/

Internet LTE, a światłowód w firmie – wady i zalety

/

Internet LTE, a światłowód w firmie – wady i zalety

Internet LTE, a światłowód w firmie – wady i zalety

Popularny i tani internet LTE – dlaczego sprawia problemy w firmie? Czy kosztowny światłowód jednak się opłaca? W niniejszym artykule porównamy dwa skrajne cenowo modele usługi dostępu do internetu dla firmy. Wymienimy wady i zalety obu rozwiązań.

Co to jest internet LTE?

Internet w komórkach pojawił się już około roku 2000. Na początku był to EDGE, protokół komunikacji pozwalający przesyłać dane i wyświetlać, na monochromatycznych ekranikach, proste strony tekstowe przygotowane specjalnie na urządzenia mobilne. Kilka lat później, wraz z wejściem WiFi, do nieco już bardziej zaawansowanych smartphone’ów, mogliśmy oglądać pełne witryny internetowe. Mimo to, nadal korzystanie z internetu w komórce było dość niewygodne. Technologie transmisji danych zmieniały się przez GPRS, UMTS, aż po dzisiejsze LTE, które to wreszcie pozwala na osiągnięcie przyzwoitej prędkości rzędu nawet 50 Mb/s.

 

Jak działa radiowy internet LTE?

LTE to popularna dziś technologia transmisji danych za pomocą fal radiowych, w paśmie koncesjonowanym, w modelu P-PP (punkt-wielopunkt). Oznacza to, iż na danym obszarze istnieje stacja bazowa operatora komórkowego, która równocześnie obsługuje wielu (nawet tysiące) odbiorców (posiadaczy telefonów). Ze względów ekonomicznych i technicznych stacja bazowa działa na zasadzie overbooking’u (współdzielenia zasobów), czyli jej maksymalna wydajność jest znacznie mniejsza niż suma maksymalnego wykorzystania wszystkich jej odbiorców. Dzieje się tak, ponieważ dość rzadko zdarza się, aby wszyscy odbiorcy na raz wykorzystywali swoje usługi z maksymalną wydajnością. Można to porównać do dużego skrzyżowania w mieście, na którym korek tworzy się tylko chwilowo przy największym natężeniu ruchu. Wtedy właśnie czekamy na otwarcie strony lub pobranie poczty, a czasem nawet na realizację połączenia głosowego. Innymi słowy i w dużym uproszczeniu, kto pierwszy ten korzysta, a kto drugi ten czeka, aż pierwszy zwolni zasoby. Operatorzy komórkowi nie wprowadzili do oferty usługi internetu LTE z rezerwacją zasobów, bo gdyby tak zrobili, to cena usługi stałaby się niekonkurencyjna.

Wady i zalety internetu LTE

Dla kogo stworzono internet LTE?

Internet LTE, nawet taki nielimitowany, to usługa dla urządzeń mobilnych, smartphone’ów, kieszonkowych punktów dostępowych WiFi. Stworzono ją z myślą o wykorzystaniu przez jednego użytkownika i w takim modelu sprawdza się bardzo dobrze. Pojedyncza usługa internetowa LTE jest jak mała osobówka z 200-konnym silnikiem, czyli zgrabna i szybka. A co gdy ten sam 200-konny silnik wstawimy do autobusu? Ledwo rusza i kopci. LTE w małej firmie, w której pracownicy nie korzystają z internetu bez przerwy, może się sprawdzić. Dlaczego może? Bo na wydajność takiej usługi nadal składają się czynniki zewnętrzne, czyli poziom utylizacji zasobów stacji bazowej przez innych użytkowników. Jeśli w sąsiedztwie pojawił się nowy blok, albo biurowiec, to w tym fakcie możemy upatrywać pogorszenia jakości naszego internetu LTE.

 

Jak działa internet światłowodowy?

Światłowód skonstruowano już w latach 60-tych XX wieku, dekadę później pojawiły się pierwsze zastosowania, ale dopiero w ostatnich latach szklane włókna optyczne stały się obecne w naszym życiu codziennym i są odpowiedzialne za internet, telefon, telewizję i wszelkie operacje związane z przesyłaniem danych. W szklanej (plastikowej) cienkiej rurce (włóknie) przesyłany jest sygnał świetlny o odpowiedniej barwie (częstotliwości). W odróżnieniu od komunikacji radiowej, ta światłowodowa nie zakłóca się wzajemnie, więc nie wymaga rezerwacji częstotliwości ani kosztownych koncesji. Pozwala również na szybki upgrade i olbrzymie prędkości (powszechnie 1 Gb/s i 10 Gb/s) nawet do dziesiątek Terabitów na sekundę. Komunikacja światłowodowa jest również niewrażliwa na warunki atmosferyczne. Aby komunikacja światłowodowa działała potrzebne są dwa urządzenia (u dostawcy i odbiorcy) oraz kabel zbudowany z włókien światłowodowych. Tylko tyle i aż tyle.

Internet LTE a światłowód w firmieŚwiatłowód – jakie korzyści za sobą niesie?

Jeszcze kilka lat temu korzystaliśmy w domach głównie z DSL, przestarzałej technologii opartej o kable miedziane, która pozwala osiągać do kilkudziesięciu Megabitów/s, a jej wydajność i stabilność uzależniona jest od odległości od „centrali” operatora i ulega znacznej degradacji powyżej 5 km. Światłowód działała z pełną mocą na odległości nie mniejszej niż 20 km, co sprawia iż ich sieć obejmie każde duże miasto, a 1000 Mb/s nie stanowi dla nich żadnego problemu. Dlatego dziś to właśnie światłowody pozwalają na dostarczenie wysokiej jakości obrazu telewizyjnego w usługach VOD, co nie byłoby możliwe przy wykorzystaniu innych technologii, radiowej czy DSL, nie wspominając już o LTE.

Te ogromne możliwości i imponująca wydajność sprawiają, że światłowód stał się idealnym rozwiązaniem do ciężkich zadań, czyli takich, w których udział bierze wiele osób, wiele komputerów, a wykorzystanie internetu jest intensywne bez przerw. Czyli w nowoczesnej firmie.

 

Światłowód wygrywa z LTE

Szybki, wydajny i bezproblemowy internet w firmie to spora oszczędność. Pracownicy mają do dyspozycji doskonałe narzędzie w każdej chwili, a menedżerowie nie marnują czasu na mozolne naprawianie biurowej sieci. Z dobrym dostawcą symetrycznego internetu światłowodowego dla firm zapominasz o internecie, po prostu korzystasz z niego jak z prądu czy wody w kranie. Z kolei dziesięciokrotnie tańszy internet LTE sprawia wiele kłopotów, działa wolniej, niestabilnie i potrafi się… wyczerpać. Nowoczesny menedżer musi przekalkulować czy warto oszczędzić kilkaset złotych miesięcznie, ale narazić się na spore straty z powodu niewydajnego i zawodnego narzędzia, jakim jest internet.