/

Poradnik IT

/

Jakie korzyści płyną z korzystania z internetu światłowodowego?

/

Jakie korzyści płyną z korzystania z internetu światłowodowego?

Jakie korzyści płyną z korzystania z internetu światłowodowego?

Wielokrotnie już mieliśmy okazję usłyszeć, że światłowód to najlepszy i bezkonkurencyjny sposób na profesjonalny internet dla firm. Czy na pewno? Dowiesz się tego z niniejszego artykułu.

Światłowód to nie zawsze profesjonalne łącze do internetu

Jeszcze kilka lat temu, w czasach gdy sieci światłowodowe należały do rzadkości, a infrastruktura przeciętnego dostawcy internetu dla firm opierała się głównie na kablach miedzianych. Dostarczenie profesjonalnego internetu światłowodowego w większości przypadków okazywało się zbyt drogie.

Teraz to się zmieniło. Ostatnie 5 lat przyniosło bardzo dynamiczny rozwój oraz znaczne zagęszczenie sieci optycznej w dużych miastach. Światłowód stał się codziennością. Coraz większa popularność światłowodów, która jest wynikiem strategii FTTH, nie sprzyja jednak utrzymaniu wysokiej wydajności, jakości i starannej konserwacji 24h. Tymczasem tego właśnie tak bardzo potrzebuje wymagający biznes.

Czym dokładnie jest internet światłowodowy dowiesz się z artykułu: Co to jest internet światłowodowy?

 

FTTH, czyli światłowód do domów. A co z biznesem?

Pewnie nie raz słyszałeś o skrócie FTTH (fiber to the home – światłowód do domu). FTTH to trend wspierany przez administrację państwową, związany ze strategią dostarczenia internetu światłowodowego do największej liczby gospodarstw domowych. Ogromne kwoty dotacji i wsparcie samorządowe wywołały wręcz lawinową rozbudowę sieci światłowodowych właśnie do domów i mieszkań. I dobrze. Ale czy sektor firm również na tym korzysta? Niestety, tylko częściowo.

Sieci światłowodowe budowane z myślą o FTTH podlegają wielu technicznym ograniczeniom i spełniają mało rygorystyczne normy techniczne. Wszystko przez cięcie kosztów poprzez stosowanie tanich urządzeń, ale też staranność konserwacji sieci pozostawia wiele do życzenia. To wszystko sprawia, że wymagający przedsiębiorca szuka wyspecjalizowanych dostawców internetu, dedykowanego wyłącznie dla biznesu.

 

Dlaczego powinieneś postawić na wyspecjalizowanego dostawcę internetu?

Jesteś menedżerem i sam najlepiej wiesz jak trudno połączyć obsługę sektorów klientów indywidualnych i biznesowych. Firmy wymagają znacznie więcej niż konsumenci: większa prędkość i wydajność pakietowa, profesjonalne urządzenia, SLA, całkowity brak przerw, całodobowy i bardzo szybki serwis na wypadek awarii.

Wybierając odpowiedniego dostawcę zwróć uwagę czy jego oferta dla biznesu nie powstała niejako przy okazji, czy nie jest to dostawca internetu dla osób indywidualnych, a oferta na internet dla biznesu jest pozornie atrakcyjna przez podejrzanie niską cenę. Zanim zawrzesz umowę porozmawiaj ze specjalistą, osobą odpowiedzialną za realizację umowy, a nie tylko handlowcem. Sprawdź czy dostawca jest skłonny poświęcić Ci czas i starannie doradzić w oparciu o Twoje faktyczne potrzeby.

 

Czemu nie powinieneś szukać alternatywy dla światłowodu?

Jeśli jeszcze się o tym nie przekonałeś to zachęcam do szybkiej analizy poniższego obrazka. Nie daj się też skusić obietnicom komórkowców i pamiętaj, że handlowiec jest w stanie obiecać wszystko. W Extel dostarczamy profesjonalny internet dla firm i nie bez przyczyny w ofercie pozostały jedynie łącza światłowodowe, które jako jedyne są w stanie zapewnić jakość, wydajność i stabilność, której oczekują menedżerowie firm.

O rodzajach internetu dowiesz się więcej z artykułu: Jaki internet wybrać do biura?

Jakie korzyści płyną z korzystania z internetu światłowodowego?

A co z 5G?

Po pierwsze 5G jeszcze nie ma, a znane są jedynie testowe, pilotażowe wdrożenia na niewielkich obszarach. 5G to następny krok w komunikacji mobilnej, który swoje powszechne zastosowanie będzie miał za około 5-10 lat. Po drugie 10 lat temu mówiło się o 4G, które miało zrewolucjonizować świat, wyprzeć światłowody i pozwolić na niebotyczne prędkości i stabilność. Dziś wiemy, że 4G (LTE) jest rozwiązaniem typowo mobilnym dla pojedynczego użytkownika. Firmy, które zdecydowały się na internet dla biura w technologii 4G, zmagają się z poważnymi problemami. Starsi czytelnicy na pewno pamiętają czasy technologii GPRS i EDGE, która osiągała prędkości rzędu 0,1 Mbps. Nowinką, podobnie jak dziś 5G, był wtedy UMTS, który obiecywał kosmiczne prędkości nawet do 2 Mbps! To były czasy 🙂

 

Nie dajmy się więc zwieść technologicznej gorączce, bo w październiku 2018 roku poinformowano, iż w warunkach laboratoryjnych osiągnięto 1,5 Gbps w technologii 5G. Światłowody, powszechnie dostępne dzisiaj, pozwalają na prędkości 100 Gbps, 400 Gbps. W szkieletach sieci stosowane są ponadto systemy zwielokrotniające te prędkości poprzez zastosowanie pryzmatów optycznych, co w przypadku transmisji radiowej nie jest możliwe.

 

O światłowodowym dostępie do internetu dowiesz się więcej z artykułu: Tylko światłowód się liczy