/

Poradnik IT

/

Co to jest Internet symetryczny?

/

Co to jest Internet symetryczny?

Co to jest Internet symetryczny?

Czemu łącze symetryczne jest lepsze?

Komunikacja sieci lokalnej (komputery i urządzenia w biurze) to równoczesne wysyłanie i odbieranie danych pomiędzy “klientem” i “hostem”.

Hostem jest zazwyczaj serwer zawierający treść, którą klient chce pobrać lub uzupełnić. Zatem w pierwszej kolejności klient wysyła do hosta żądanie (porcja danych) aby potem móc pobrać właściwą treść.

 

A więc…

Co to jest Internet symetryczny?

W małych Firmach korzystających z Internetu niesymetrycznego prędkość wysyłania jest zazwyczaj ograniczona do kilku Mb/s. Czasem nawet do 1-2. Zatem, gdy kilka komputerów równocześnie wysyła dane, to “nie mieszczą” się one w wąskim paśmie do Internetu i muszą zaczekać na zwolenienie zasobów. Wnioskiem z powyższego scenariusza jest stwierdzenie, iż niska prędkość uploadu wpływa negatywnie na szybkość i komfort korzystania z Internetu – również utrudnia pobieranie.

Problem narasta, gdy korzystamy z coraz większej liczby urządzeń, komputerów, laptopów, smartphon’ów, serwerów NAS i innych. Ewoluują również same systemy operacyjne i aplikacje, które coraz intensywniej wykorzystują komunikację z Internetem np. poprzez rozwiązania chmurowe. Także witryny internetowe “rosną”.

Czy potrzebuję Internetu światłowodowego?

Internet niesymetryczny to zazwyczaj usługa bardzo tania. Zalecamy ją głównie dla najmniejszych Firm, w których procesy nie opierają się na wykorzystaniu Internetu. Dla Firm większych, w których Internet pełni ważną rolę, powinniście zwrócić uwagę na większą liczbę parametrów:

 1. symetryczność łącza – sprawna komunikacja z sieci lokalnej do Internetu w obie strony
 2. stały adres/adresy IP – co pozwala na zastosowanie bardziej rozbudowanych rozwiązań i niezależny monitoring dostępności łącza.
 3. nadmiarowa prędkość – nawet kilkuosobowa Firma potrafi chwilami przekroczyć 200 Mb/s. W takich sytuacjach na pewno ktoś będzie narzekał na “słaby” Internet.
 4. niskie opóźnienia w sieci dostawcy internetowego – poniżej 1 ms do bramy i dobre styki z innymi operatorami.
 5. wydajna sieć lokalna LAN – dobrze zaprojektowana i starannie wdrożona infrastruktura biurowa, a w szczególności: wydajny i funkcjonalny router (wysoka wydajność pakietów, inteligentne i dynamiczne kolejkowanie ruchu), przełącznik/switch, staranne okablowanie i wydajne WiFi. To ostatnie staje się najczęstszą przyczyną problemów z Internetem w Firmie, ale o tym rozpiszemy się przy innej okazji.
 6. koniecznie światłowód – tylko ta technologia zapewni bezawaryjność jak i stabilność działania usługi oraz ułatwiony upgrade prędkości gdy zapotrzebowanie w Firmie wzrośnie.

Łącze symetryczne – zalety:

 • sprawna komunikacja w obie strony
 • wydajność
 • stabilność
 • gwarantowany poziom jakości
 • natychmiastowy serwis
 • niska cena
 • wsparcie operatora

Łącze symetryczne – wady:

 • brak ofert dla niewymagających
 • niedostępność w rozwiązaniach DSL i mobilnych

 

Podsumowanie:

Internet symetryczny to produkt dla najbardziej wymagających. Niezbędny tam, gdzie Internet pełni ważną rolę w wielu procesach w Firmie oraz przy dużej liczbie urządzeń – powyżej 10.

 

Akademia Internetu EXTEL BIZNES+ jest niekomercyjnym programem edukacyjnym kierowanym przede wszystkim do kadry IT oraz zajmującej się zamówieniami usług dla biur. O nowych artykułach informujemy poprzez newsletter. Napisz do nas