TELEWIZOR TEŻ MOŻNA ZHAKOWAĆ
2018.02.25
Pisząc o przewidywanych zagrożeniach cyfrowych, powoływaliśmy się na ekspertów, którzy wskazywali IoT, jako jedno z rosnących zagrożeń.
Wraz z upowszechnianiem się przedmiotów osobistego lub domowego (i nie tylko) użytku, które łączą się z internetem, rosną też możliwości przestępców.
Bez internetu ani rusz
Obecnie nawet lodówki mają łączność z internetem, co dopiero mówić o całej masie innych przydatnych bardziej lub mniej urządzeń. W końcu, to w ten sposób cały świat dowiedział się, że żołnierze amerykańscy regularnie uprawiają jogging wokół swoich, umieszczonych w różnych zakątkach świata tajnych baz.
Smartwatch to już niemal obowiązkowy gadżet. Niedługo pewnie i suszarka do włosów będzie się łączyła z internetem i wrzucała zdjęcia na Snapchata.
Ale, co z bezpieczeństwem?
O ile producenci aplikacji na komputery i urządzenia mobilne mają (mniej lub bardziej) świadomość, że muszą zapewnić ich bezpieczeństwo, o tyle sprawa ma się gorzej z oprogramowaniem na urządzenia IoT.
Problemem zajął się amerykański poważny magazyn Consumer Report, który wraz z partnerami, opracował Digital Standard, czyli swoisty dekalog dla producentów IoT.
O Digital Standard napiszemy przy innej okazji, w tym artykule, chcemy przywołać testy przeprowadzone przez CR dotyczące telewizorów.
Co wykazały testy?
Już teraz, jak podaje Consumer Report, miliony telewizorów mogą w łatwy sposób być kontrolowane przez przestępców. Na dodatek, nie wymaga to dużych umiejętności hakerskich. Platformy TV mają podatności, które w prosty sposób można wykorzystać do zdalnej zmiany kanałów, przesyłania treści, kontrolowania głośności.
Telewizory smart dają odbiorcom mnóstwo dogodnych możliwości. Niestety, zbierają także informacje. Na przykład te o każdym, oglądanym programie. Po zidentyfikowaniu użytkownika i połączeniu z informacją o ulubionych programach, reklamodawcy mogą przesyłać spersonalizowane treści nie tylko na odbiornik, ale także na smartfona czy komputer.
Czy to groźne?
Ale to tylko margines zainteresowań producentów. Celem jest uczynienie telewizora centralnym elementem inteligentnych domów. LG i Samsung zaprezentowały zestawy z wbudowanymi asystentami cyfrowymi. Za ich pomocą można będzie sterować innymi inteligentnymi urządzeniami domowymi: sprzętem AGD, ogrzewaniem, kamerami itd.
Jeśli teraz haker może bawić się naszym pilotem do telewizora, to jakie będzie miał możliwości, gdy urządzenie będzie mogło sterować np. systemem zabezpieczenia domu?
To również oznacza, że praktycznie wszystkie informacje na nasz temat, potencjalnie będą mogły być dostępne dla przestępców. Jeśli do tego dołożyć dane zawarte w innych urządzeniach, to na zawsze możemy pożegnać się z prywatnością, nawet w najwęższym rozumieniu tego słowa.
Akademia Extel jest niekomercyjnym programem edukacyjnym kierowanym przede wszystkim do menadżerów i pracowników firm. O nowych artykułach informujemy poprzez newsletter. Napisz do nas