/

Poradnik IT

/

JAKIE ZAGROŻENIA PRZYNIESIE 2018?

/

JAKIE ZAGROŻENIA PRZYNIESIE 2018?

2018-01-10  

Sprawdziliśmy, jakie zagrożenia czyhają na nas w tym roku. Przewidywania ekspertów od bezpieczeństwa z różnych firm, są dość zbieżne.

Ten artykuł, oczywiście, nie wyczerpuje listy wszystkich przewidywanych na rok 2018 zagrożeń. Przedstawimy tylko niektóre.

Wymuszenia cyfrowe

Ransomware i jeszcze raz ransomware. Rok 2017 był rokiem ataków tego typu. Obecny nie będzie pod tym względem lepszy. Wymuszenie cyfrowe będzie stanowić główne pole działań większości cyberprzestępców. Wszyscy specjaliści zgodnie twierdzą, że możemy spodziewać się ogólnoświatowych kataklizmów.

Z ransomware-as-a-service (RaaS) oferowanym na podziemnych forach, wraz z kryptowalutami jako niemal bezpieczną metodą zbierania okupu, cyberprzestępcy są tym bardziej przywiązani do takiego działania. Jak pokazuje trend poprzedniego roku, szantażyści nastawiają się głównie na okup, nie na pozyskiwanie danych.

Ataki typu BEC (Business Email Compromise) również będą się nasilały. W USA straty finansowe firm, spowodowane tą metodą, są liczone w miliardach dolarów. Starannie przygotowana operacja, skierowana na konkretną ofiarę, wymaga co prawda większych przygotowań, ale też ma szanse zakończyć się naprawdę dużym łupem. Eksperci szacują, że w 2018 straty firm z powodu BEC mogą sięgnąć 9 miliardów USD.

IoT – nowe możliwości i nowe ryzyka

Specjaliści z Trend Micro, Eset a także innych firm zajmujących się cyberbezpieczeństwem, jedno z nowych zagrożeń upatrują w IoT (Internet of Things). Coraz więcej urządzeń i gadżetów ma łączność z Internetem. Urządzenia firmowe, domowe, osobiste… każde z nich niesie ze sobą możliwość podatności. I każde z nich może stać się celem ataku.

Bezprzewodowa drukarka w biurze, to potencjalne źródło informacji dla przestępców. Domowe głośniki, asystenci głosowi to także możliwości dla hakerów. Coraz bardziej popularny inteligentny dom sterowany zdalnie smartfonem, to wręcz zaproszenie do włamań.

Tysiące dronów wzbijających się w przestrzeń powietrzną, dostarczają klientom przesyłki. Cóż więc bardziej oczywistego, jak zhakowanie urządzenia i przejęcie towaru.

Fake news

„Fałszywe wiadomości” zostały nazwane jednym ze słów roku 2017 przez wydawcę słownika Collinsa. W ostatnich latach nasiliło się publikowanie poufnych danych o firmach i osobach, najczęściej w celu ich skompromitowania. Znaczna część z nich, to informacje fałszywe, produkowane na użytek sił, które w ten sposób chcą osiągnąć swoje cele.

Najgłośniejsze przykłady użycia i rozpowszechnienia fake newsów mieliśmy w związku z ostatnią kampanią wyborczą w Stanach Zjednoczonych oraz we Francji. Badania przeprowadzone po wyborach prezydenckich w USA w 2016 r. pokazały, że najszerzej rozpowszechniane w czasie wyborów wiadomości były fałszywe.

Media społecznościowe sprzyjają temu trendowi. Błyskawiczne rozprzestrzenianie się fake newsów, łatwość z jaką są akceptowane. To sprzyja manipulacji całymi grupami ludzi i nakłanianie ich do określonych zachowań. Z naszego rodzimego podwórka mieliśmy przykład, kiedy znani celebryci dali się nabrać na prośby o wsparcie dla ciężko chorego dziecka, przekazując pokaźne kwoty oszustom.

Czy jest to prawdziwe zagrożenie? Oczywiście, że tak. To nie tylko kwestia tego, że ktoś uwierzy w zielone ludziki. Za pomocą fake newsów można kształtować opinię publiczną, wzbudzać lub obniżać zaufanie do osób czy instytucji.

 

 

 

Akademia Extel jest niekomercyjnym programem edukacyjnym kierowanym przede wszystkim do menadżerów i pracowników firm. O nowych artykułach informujemy poprzez newsletter. Napisz do nas