/

Poradnik IT

/

MAJ: KRÓTKI PRZEGLĄD

/

MAJ: KRÓTKI PRZEGLĄD

2018.06.01  

W podsumowaniu maja kilka informacji z naszego rodzimego podwórka. Wszyscy wiemy, że w kwestii ochrony danych nie jest dobrze. Ale najgorzej, gdy winowajcami są poważne instytucje lub brak uregulowań prawnych.

Badania genetyczne?

Dzisiejsza medycyna oferuje cały szereg takich badań, pozwalających wykryć choroby zakodowane w naszych genach. Czy nie jest oczywiste, że taka informacja o pacjencie i o całej populacji, jest szczególnie wrażliwa i powinna być starannie chroniona? Nie, nie jest oczywiste. Przynajmniej dla rządzących.

dane osobowe bezpieczeństwoRaport NIK nie pozostawia żadnych złudzeń. W Polsce brak uregulowań prawnych dotyczących badań i wyników. Przepisy są rozproszone w wielu aktach prawnych i nie regulują wszystkich aspektów problemu.

Według szacunków w naszym kraju wykonuje się ponad milion badań genetycznych rocznie. Nie ma jednak rejestru laboratoriów wykonujących takie badania. Czyli nie wiadomo kto i gdzie posiada takie dane. Nie ma uregulowań dotyczących przechowywania lub niszczenia próbek, ani przechowywania i udostępniania wyników. Czy trzeba dużej wyobraźni, żeby uświadomić sobie różnicę między „zwykłym” badaniem krwi a badaniem genetycznym?

Źródło: NIK

 

Ministerstwo prorodzinne?

Rządowa witryna rodzina.gov.pl należąca do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej padła ofiarą ataku. Osoby, które 30 maja wchodziły na stronę, otrzymywały informację, że strona jest zainfekowana.

Informacja była spreparowana, mogła wyglądać jak typowy komunikat Windows. Kliknięcie powodowało szereg przekierowań na szkodliwe strony. Ministerstwo dość szybko przystąpiło do naprawy witryny, następnego dnia działała już prawidłowo.

Problemem może być fakt, że hakerzy dostali się na serwer, który obsługuje nie tylko MRPiPS, ale także kilka innych, w tym Ministerstwo Sprawiedliwości.

Miejmy nadzieję, że ministerialni administratorzy wiedzą, jak sobie poradzić w takiej sytuacji.

Źródło: Dobre Programy

Uwaga Rodzice!

Dzień Dziecka, to nie tylko wyczekiwane przez dzieci święto czy ból głowy rodziców rozwiązujących problem prezentów. To również świetna okazja dla przestępców. Pisaliśmy już o fałszywym sklepie z klockami.

Wracamy do tematu, bo przed Dniem Dziecka pojawił się nowy sklep, przed którym ostrzega Zaufana Trzecia Strona. Zestawy oferowane są w na tyle atrakcyjnych cenach, że niejeden rodzic mógł się skusić.

Drodzy Rodzice i nie tylko. Robicie zakupy przez internet. Trafiacie na witrynę, gdzie nie działa panel transakcyjny. Potem dostajecie sms-a z prośbą o dokonanie wpłaty, zawierającą link do strony z płatnościami. Od razu zrezygnujcie z zakupu! Nie żartujemy. Lepiej stracić „okazję” niż pieniądze.

Źródło: ZTS

Uwaga łowcy okazji!

Maj przyniósł również kampanię sms-ową podszywającą się pod ulubione sklepy Polaków: Lidla i Biedronkę. Informował o rzekomej wygranej i wyłudzał dane karty.

Kto się skusił, zamiast obiecywanego kuponu na 300 zł mógł stracić niemal 200. Kolejny raz okazuje się, że nie ma nic za darmo 😉

Źródło: Niebezpiecznik

 

 

 

 

Akademia Extel jest niekomercyjnym programem edukacyjnym kierowanym przede wszystkim do menadżerów i pracowników firm. O nowych artykułach informujemy poprzez newsletter. Napisz do nas