/

Poradnik IT

/

WYDAJNY ROUTER TO PODSTAWA

/

WYDAJNY ROUTER TO PODSTAWA

WYDAJNY ROUTER TO PODSTAWA

Tak, jak od mocy silnika zależą możliwości samochodu, tak jakość firmowej sieci uzależniona jest głównie od parametrów technicznych routera. Jego wydajność nie jest oczywiście jedynym czynnikiem decydującym o osiąganych przepustowościach, nie mniej jednak jest to urządzenie będące „mózgiem” sieci.

 

Świat sieci komputerowych składa się z warstw.

Najniższa warstwa to warstwa fizyczna, nad nią stoi dumnie warstwa łącza danych, jeszcze wyżej jest warstwa sieciowa itd. (wg modelu OSI/ISO). Hierarchia warstw to odwzorowanie kolejności przesyłanych informacji, które musi odtworzyć urządzenie, aby poprawnie przesłać bądź odczytać dane zawarte w poszczególnej wiadomości.

 

Czemu tak drogo?!

Routery to najdroższe urządzenia, ponieważ ze wszystkich urządzeń sieciowych są niejako „najmądrzejsze”. Potrafią analizować pakiety aż do warstwy sieciowej, czyli rozumieją informacje tam zawarte i mogą z nich korzystać. To właśnie te urządzenia potrafią przesyłać adres pomiędzy użytkownikiem w sieci lokalnej, a Internetem. Ponadto, często router daje gwarancję mniejszego lub większego zabezpieczenia sieci przed zagrożeniami z zewnątrz lub wewnątrz (np. firewall, filtracja adresów MAC). Od tego, jak szybko działa ruter, zależy niezawodność i jakość pracy nie tylko firmowego Wi-Fi, ale też komunikacji z serwerem, drukarką czy zagranicznym oddziałem.

 

Router to komputer

Naszego personalnego notebooka używamy zazwyczaj do „lekkich” zadań: przeglądamy witryny, pobieramy pocztę, używamy komunikatorów, czasem napiszemy tekst lub wykonamy proste obliczenia w arkuszu kalkulacyjnym, albo obejrzymy film, a do wymienionych obowiązków naszej maszyny wystarczy zaopatrzyć się w prosty model, niemal „domowy”, za rozsądną cenę. Podobnie będzie z routerem w małej, kilkuosobowej firmie podłączonej do Internetu nie za szybkim łączem rzędu kilkudziesięciu megabitów. Dla biur o tak małych potrzebach wystarczający będzie również „dochodzący” informatyk, który od czasu do czasu zajrzy w logi i wykona upgrade systemu zapobiegając podatnościom.

 

A co gdy firma rośnie?

Wraz ze wzrostem osiąganych prędkości oraz liczby użytkowników obciążenie firmowego routera rośnie, dochodząc do szczytów jego wydajności. Co się wtedy dzieje? Brakuje mocy i zaczynają się narzekania. Sięgamy wtedy po rozwiązania wyczynowe, routery o wielu rdzeniach i nadmiarowej pamięci RAM, stałą opiekę wykwalifikowanego administratora sieci oraz dodatkowe usługi zapewniające nieprzerwaną pracę, czyli np. gwarancję SLA dla urządzenia.

 

Ważne ogniwo

Skala problemów z urządzeniami niższych warstw ogranicza się tylko do obszaru biura, są to awarie, które można szybko obejść „wpinając się do innego gniazdka, łącząc się przez Wi-Fi lub zmieniając port na routerze”. Jednak kłopoty z routerem oznaczają z reguły paraliż pracy i odcięcie od łączności ze światem.

Akademia Internetu EXTEL BIZNES+ jest niekomercyjnym programem edukacyjnym kierowanym przede wszystkim do kadry IT oraz zajmującej się zamówieniami usług dla biur. O nowych artykułach informujemy poprzez newsletter. Napisz do nas