/

Poradnik IT

/

W CO GRA GOOGLE PLAY?

/

W CO GRA GOOGLE PLAY?

W CO GRA GOOGLE PLAY?
2017-12-18  

Kilka dni temu pojawiły się informacje o dwóch aplikacjach w Google Play, które wykradały dostęp do rachunków w kilkunastu bankach.

Co ciekawe, jak podają specjaliści firmy ESET, którzy odkryli ciemną stronę aplikacji, były one ukierunkowane na polskich użytkowników.

StorySaver i Crypto Monitor

Nie tylko zachowywały informacje o historii użytkownika czy śledziły ceny kryptowalut, ale także zachowywały i przesyłały przestępcom informacje o danych logowania do banku i mogły pozbawić walut, tych prawdziwych, z konta bankowego.

Obydwie aplikacje sprawdzały, czy i jakie aplikacje bankowe znajdują się na smartfonie. Gdy trafiały na jedną z nich, powodowały wyświetlanie komunikatów domagających się logowania do banku, przechwytywały również SMS-y z kodami. W ten sposób tysiące nieświadomych osób mogły stracić swoje pieniądze.

Nieustający problem

Google Play ma albo pecha albo zwyczajnie nie potrafi poradzić sobie z problemem. Newsy o apkach rozsiewających wirusy a pobieranych ze sklepu pojawiają się na tyle systematycznie, że byłby już najwyższy czas coś z tym zrobić.

Tylko w tym roku pojawiały się informacje o co najmniej 500 aplikacjach, pobranych z Google Play miliony razy, które mogły wykradać różnego rodzaju dane. Co jakiś czas Google dokonuje czystek w sklepie, tylko że takie działanie to kosmetyka.

Jak się bronić?

Usuwanie aplikacji, które miały już tysiące pobrań, nie zmienia faktu, że klienci sklepu są narażani. Wydawałoby się, że oficjalne repozytorium Googla stanowi gwarancję jakości produktów, jakie zawiera. Nic bardziej mylnego.

Specjaliści radzą, żeby szukając nowych apek, sprawdzać nie tylko oceny i opinie o tej konkretnej pozycji, ale też dewelopera i inne jego produkty. Czasem lepiej poszukać czegoś wzbudzającego większe zaufanie. Przecież aplikacji o podobnych czy takich samych funkcjach naprawdę nie brakuje.

 

 

 

Akademia Extel jest niekomercyjnym programem edukacyjnym kierowanym przede wszystkim do menadżerów i pracowników firm. O nowych artykułach informujemy poprzez newsletter. Napisz do nas