/

Poradnik IT

/

TWÓJ KOMPUTER TEŻ KOPIE?

/

TWÓJ KOMPUTER TEŻ KOPIE?

TWÓJ KOMPUTER TEŻ KOPIE?
2018-01-20  

Przemysł wydobywczy ma się świetnie. Przynajmniej w świecie wirtualnym. Doniesienia o kolejnych stronach www kopiących kryptowaluty pojawiają się już codziennie.

Twój procesor pracuje pełną parą a urządzenie co chwilę prosi o podłączenie do prądu? Lepiej sprawdź, czy ma Twoim komputerze, smartfonie itp. nie zainstalował się skrypt do kopania waluty.

Coin mining

Nazwa jest myląca, ale właśnie taki termin się przyjął. Tak naprawdę bardziej chodzi o produkcję czy dokładniej generowanie, ponieważ walutę taką można wygenerować. Do tego potrzeba dużych zasobów mocy obliczeniowej, która zużywa ogromne ilości prądu. Stąd inwestycja w kopalnie, czy inaczej farmy, wymaga zgromadzenia dużych środków finansowych.

Ale można taniej. Przestępcy korzystają w tym celu z cudzych komputerów. Wchodząc na różne strony www, czasem zupełnie niewinne, użytkownik może pobrać na swój komputer skrypt, który spowoduje zaangażowanie komputera do celów kopania. Praca skryptu zwiększa użycie procesora w ogromnym stopniu, macie też gwarantowane większe zużycie prądu.

W ten sposób koszty, jakie trzeba ponieść aby zaangażować odpowiednią moc obliczeniową, są przerzucane np. na nieświadomych czytelników popularnych gazet.

Przeglądanie prasy może być kosztowne

I nie dlatego, że prasa każe sobie płacić za dostęp. Mniej więcej od września coraz częściej pojawiają się informacje o stronach, które kopią waluty. A to www gminy, a to strona dotycząca zdrowia czy urody. A także witryny popularnych gazet i czasopism.

W styczniu portal Zaufana Trzecia Strona podał informację, że podejrzane skrypty kopiące znalazły się na stronie popularnej Rzepy czyli tygodnika Rzeczpospolita. Wcześniej znaleziono skrypty na stronach takich gazet jak: Dziennik Polski, Gazeta Krakowska, Gazeta Wrocławska i wielu innych.

Teoretycznie problem powinien zniknąć po zamknięciu feralnej strony. Ale i to dało się obejść. Skrypt ładuje się z okienkiem pop-up, który sprytnie chowa się przed okiem użytkownika np. pod zegarem czy za paskiem zadań. Nawet zamykając przeglądarkę, możesz nie zauważyć, że coś tam jeszcze cicho sobie siedzi i pracuje, pracuje….

 

 

 

Akademia Extel jest niekomercyjnym programem edukacyjnym kierowanym przede wszystkim do menadżerów i pracowników firm. O nowych artykułach informujemy poprzez newsletter. Napisz do nas