/

Poradnik IT

/

TO NIE DOTPAY – KOLEJNY E-MAIL PHISING

/

TO NIE DOTPAY – KOLEJNY E-MAIL PHISING

TO NIE DOTPAY – KOLEJNY E-MAIL PHISING
2017-11-22  

O tym, żeby nie otwierać podejrzanej poczty mailowej, a już w żadnym wypadku nie klikać w załączniki, napisano już tysiące porad.

I co? Najwyraźniej ciągle jeszcze napisano za mało. Okazuje się, że akcje rozsyłania maili z załącznikiem zawierającym wirusa, ciągle mają „.powodzenie”. Tym razem atakujący wykorzystują gorączkę przedświątecznych zakupów online.

To nie Dotpay

Popularny i zaufany serwis Niebezpiecznik donosi, że od kilku dni, w skrzynkach firmowych i prywatnych różnych adresatów, pojawiają się wiadomości od firmy Dotpay. Oczywiście nie są oryginalne, cyberprzestępcy podszywają się pod popularnego operatora płatności online. E-mail informuje o rzekomej transakcji i zawiera załącznik, w którym podaje jej szczegóły, a przynajmniej na pierwszy rzut oka tak się wydaje.

Brzydka niespodzianka

Po otwarciu załącznika, na komputer zostaje pobrany ransomware, który szyfruje dane. Ofiara zostaje powiadomiona komunikatem z żądaniem okupu w wysokości 100$. Opłata może wzrosnąć, jeśli nie zostanie przekazana w ciągu czterech dni!

Nawet jeśli rzeczywiście dokonywaliście niedawno płatności online, nie dajcie się nabrać. Pamiętajcie, że oryginalne potwierdzenia nie zawierają nigdy załączników. Firma Dotpay na swojej stronie zamieściła ostrzeżenie.

 

ransomware-dotpay

Źródło ilustracji

 

 

Akademia Extel jest niekomercyjnym programem edukacyjnym kierowanym przede wszystkim do menadżerów i pracowników firm. O nowych artykułach informujemy poprzez newsletter. Napisz do nas