/

Poradnik IT

/

SZYBKA INSTALACJA INTERNETU SYMETRYCZNEGO EXTEL BIZNES+

/

SZYBKA INSTALACJA INTERNETU SYMETRYCZNEGO EXTEL BIZNES+

SZYBKA INSTALACJA INTERNETU SYMETRYCZNEGO EXTEL BIZNES+

Jednym z ważnych elementów przy wyborze dostawcy jest termin instalacji. Firma nie zawsze chce czekać 2 miesiące, a takie terminy oferowane są przez większość dostawców. Niniejszy artykuł wyjaśnia istotne kwestie związane z instalacją internetu światłowodowego dla biznesu oraz wskazuje możliwości skrócenia tego okresu.

Skąd bierze się światłowód w firmie?

Kable światłowodowe, w znacznej większości, biegną pod chodnikami miejskich ulic, a my bardzo często zauważamy betonowe pokrywy studzienek telekomunikacyjnych oznaczone logiem Orange (lub starsze z widocznym logiem TP). Studzienki te połączone są ze sobą rurami, a w nich znajdują się kable światłowodowe i miedziane wielu dostawców.

Z kanalizacji teletechnicznej Orange (rur i studzienek) mogą korzystać wszyscy dostawcy objęci prawem telekomunikacyjnym, na mocy odpowiednich umów, a wykorzystanie wspomnianej kanalizacji jest odpłatne. Na przykład, kilkukilometrowy kabel dla jednego tylko klienta, to miesięczny wydatek dla dostawcy rzędu kilkuset złotych oraz wysokie koszty instalacji na poziomie nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Z powyższego przykładu wynika wysoka cena za Internet dla firm usytuowanych z dala od większych skupisk biurowych, a oferta 2-3 tys zł miesięcznie i 5-10 tys zł jednorazowo za instalację okazuje się w takich przypadkach uzasadniona wyłącznie dla dużych odbiorców.

 

Światłowód w firmie. Od czego zacząć?

Aby uruchomić usługę dla nowego klienta, dostawca w pierwszej kolejności sprawdza dokumentację studzienek oraz nawiązanie do konkretnego budynku. Niestety, zdarza się, że taka dokumentacja nie jest aktualna, co doprowadza do późniejszych zmian w ofercie. Dostawca określa również długość trasy kabla od aktualnego zakończenia do adresu firmy i na tej podstawie przygotowuje ofertę dla klienta. Biorąc pod uwagę organizację procesów u dostawców internetu, czas przygotowania tej wstępnej oferty wynosi zazwyczaj 3-14 dni.

Dzięki automatyzacji procesów w Extel Networking oraz sprawnej organizacji, przygotowanie tego etapu oferty zajmuje nam zaledwie kilka godzin.

 

Gdy światłowód jest blisko. Ile potrwa uruchomienie?

Zdecydowana większość zapytań przesyłanych do Extel Networking dotyczy lokalizacji położonych w zasięgu naszej sieci lub w jej pobliżu, dzięki czemu możemy przygotować atrakcyjną ofertę oraz sprawnie uruchomić zamówione przez klienta usługi.

Gdy nasza sieć dostępna jest w budynku, usługę uruchamiamy w ciągu kilku dni od zawarcia kontraktu, a odpowiednie prace muszą zostać zorganizowane oraz umówione z administracją nieruchomości. Po roboczym uruchomieniu wykonujemy testy, wprowadzamy poprawki i oddajemy łącze do testowania klientowi.

Gdy jesteśmy przed budynkiem, co zdarza się najczęściej, instalacja potrwa ok 2 tygodnie. Konieczne będzie przeprowadzenie wizji technicznej, dzięki której poznamy stan studzienki przed budynkiem oraz ocenimy możliwość nawiązania z niej do budynku. Czasem, aby wprowadzić światłowód do budynku, konieczne okazuje się rozebranie chodnika, co z kolei wymaga już zgód budowlanych. Ostatnim krokiem jest pełna instalacja w budynku od pomieszczeń podziemnych do lokalu klienta i ten etap zazwyczaj trwa 1 – 2 dni.

Gdy zlecenie wymaga niewielkiej dobudowy, czyli jesteśmy na tej samej lub sąsiedniej ulicy, czas realizacji wyniesie 2 – 4 tygodni. Znaczna większość tego czasu to formalności z Orange związane ze zgodą na wprowadzenie nowego kabla do kanalizacji teletechnicznej oraz zatwierdzenie dokumentacji budowlanej, jeśli taka okazuje się potrzebna. Po uzyskaniu odpowiednich zgód, same prace instalacyjne zajmą już jedynie kilka dni.

Najtrudniejsze lokalizacje mogą nam zająć ok 2 miesięcy.

 

Ekspresowa instalacja internetu symetrycznego EXTEL BIZNES+

Specjalnie dla naszych przyszłych klientów wprowadziliśmy również “ekspresową instalację”, polegającą na skróceniu procedur i przyspieszeniu postępowania administracyjnego (zgody budowlane, itp). Dzięki pakietowi “ekspresowa instalacja”możemy uruchomić usługę znacznie szybciej.

 

 

 

Akademia Internetu EXTEL BIZNES+ jest niekomercyjnym programem edukacyjnym kierowanym przede wszystkim do kadry IT oraz zajmującej się zamówieniami usług dla biur. O nowych artykułach informujemy poprzez newsletter. Napisz do nas