Sieć WI-FI

O tym, jak potężną siłą w dzisiejszym internetowym światku jest Wi-Fi, niech świadczy fakt, że procentowo największa ilość danych jest przesyłana właśnie za pomocą tej bezprzewodowej technologii.

Nic więc dziwnego, że coraz więcej użytkowników decyduje się na instalowanie takiego modelu sieci. Router SO-HO mający powszechne zastosowanie w prywatnych mieszkaniach lub malutkich firmach to codzienność, jednak poważna biznesowa sieć oparta na połączeniach bezprzewodowych, od której wymaga się szybkości, niezawodności i bezpieczeństwa, to już nie lada wyzwanie dla inwestora. W kilku punktach prześledźmy jak zbudować taką właśnie sieć biurową.

1) Jasne założenia

Punkt zdecydowanie najważniejszy. Na samym początku trzeba wiedzieć, czego się od sieci oczekuje. Jeśli nasze przesadne wyobrażenia w znacznym stopniu przekroczą fizyczne możliwości sprzętu, którym dysponujemy, lub nasze umiejętności jako administratorów, po instalacji i pierwszych testach czeka nas zawód, łzy, szok i niedowierzanie.

2) Rozplanowanie w miejscu pracy

Często zdarza się, że „ukryte” przeszkody mają wpływ na jakość transferu danych. Z reguły o tym, że np. zbrojona ściana nośna ma negatywny wpływ na zasięg sygnału, użytkownik dowiaduje się, gdy większość Access-Point’ów wisi już dumnie na ścianie.

3) Wybór odpowiednich urządzeń

Gdy mamy już w głowie model sieci i wymagania co do niego, można przystąpić do wyboru urządzeń, których parametry techniczne pozwalają spełnić nasze wymogi.

4) Testy i instalacja

Przed prowadzeniem kabli przez ściany, wierceniem i wszelkiego rodzaju kuciem gorąco polecamy sprawdzić, czy zakupione urządzenia działają jak należy w naszym środowisku.

Podsumowanie

Powyższy, bardzo prosty schemat działania, nie opisuje większości skomplikowanych zagadnień technicznych, z jakimi przyjdzie się nam zmierzyć podczas tworzenia modelu sieci. Lepiej zlecić budowę sieci fachowcom, którzy wiedzą co to zajętość pasma radiowego, ramki warstwy łącza danych czy też dostępność kanałów radiowych, niż próbować tworzyć sieć samemu, kierując się wyczuciem i intuicją. 

Akademia Internetu EXTEL BIZNES+ jest niekomercyjnym programem edukacyjnym kierowanym przede wszystkim do kadry IT oraz zajmującej się zamówieniami usług dla biur. O nowych artykułach informujemy poprzez newsletter. Napisz do nas