/

Poradnik IT

/

PROBLEMY KOMUNIKACJI W KOPENHADZE

/

PROBLEMY KOMUNIKACJI W KOPENHADZE

PROBLEMY KOMUNIKACJI W KOPENHADZE
2018.05.20  

Cierpliwość Duńczyków została w maju wystawiona na ciężką próbę. Zwłaszcza osób, które w weekendy planowały wycieczki. Pogoda sprzyjała takim planom. Niestety, zawiodły systemy transportu.

Hakerzy postanowili „urozmaicić” spokojne zazwyczaj życie Duńczyków. Ich uwaga skupiła się na popularnych wśród mieszkańców kraju sposobach poruszania się.

Bycyklen przejęty przez hakerów

Podobno 50 procent mieszkańców Kopenhagi jeździ rowerami. Coś w tym jest. Widząc parkingi rowerowe w stolicy Danii, ma się wrażenie, że tam wręcz nie wypada poruszać się samochodem. Rowerów jest mnóstwo. Według oficjalnych danych, więcej niż samochodów. Oczywiście nie mogło też zabraknąć systemu rowerów miejskich.

W 2014 w stolicy Danii uruchomiono wypożyczalnię rowerów elektrycznych. Można je rezerwować i wypożyczać za pomocą aplikacji. Wyposażone są w GPS i system trackingu, dzięki czemu chętny do jazdy, może wybrać rower znajdujący się w dogodnej lokalizacji.

W pierwszy majowy weekend Bycyklen padł ofiarą hakerów. Na około 2000 rowerów zarządzanych przez system, tylko 200 „ocalało”. Pozostałe zostały przejęte przez przestępców. Uniemożliwiło to namierzanie, rezerwowanie a tym samych korzystanie z rowerów. Możecie sobie wyobrazić, co to oznaczało dla osób, które postawiły na ten sposób dojazdu.

Cel ataku nieznany

Firma zarządzająca oświadczyła, że żadne dane nie zostały skradzione. Atak był skierowany przeciwko firmie, nie dotyczył w żaden sposób użytkowników rowerów.

Do tej pory też nie wiadomo, jaką lukę w oprogramowaniu wykorzystali hakerzy. Wiadomo tylko, że dokładnie znali cały system, co może sugerować udział osób wewnątrz firmy albo … zemstę byłych pracowników.

kopenhaga transport rower pociąg

Źródło: bycyklen.dk

W efekcie ataku, każdy pojazd trzeba było ręcznie zresetować i zaktualizować. Wyobraźcie sobie ten ogrom pracy! Dodatkowo w sytuacji, gdy rowerów nie można dokładnie zlokalizować.

Kolejne problemy

Najwyraźniej system komunikacji w Danii albo miał pecha, albo komuś „podpadł”. Kolejnym celem ataku stał się operator kolejowy DSB. Następny weekend przyniósł potężny atak typu DDoS, który skutecznie sparaliżował infrastrukturę.

Podróżni nie mogli kupić biletów, hakerzy zablokowali również wewnętrzną komunikację firmy, pocztę elektroniczną i telefonię. Paraliż trwał przez cały weekend, sytuację udało się opanować dopiero w poniedziałek rano.

DSB oświadczyło, że nie było w żaden sposób zagrożone bezpieczeństwo pasażerów i pociągów. Podobno nikt też nie zwracał się do firmy z żądaniem okupu, czego można by się spodziewać po tak dużym i przemyślanym ataku.

Ale to z pewnością nie zmniejszyło wściekłości tysięcy pasażerów, zmuszonych na przykład do rezygnacji z podróży.

 

 

 

Akademia Extel jest niekomercyjnym programem edukacyjnym kierowanym przede wszystkim do menadżerów i pracowników firm. O nowych artykułach informujemy poprzez newsletter. Napisz do nas