/

Poradnik IT

/

PREZENTY NIE ZAWSZE SĄ MILE WIDZIANE

/

PREZENTY NIE ZAWSZE SĄ MILE WIDZIANE

PREZENTY NIE ZAWSZE SĄ MILE WIDZIANE
2017-11-18  

O tym, że pobierając aplikację z podejrzanych źródeł można złapać przykrą infekcję, wiedzą chyba już wszyscy. A co, jeśli pobieramy tylko ze źródeł zaufanych? No cóż, tu też zdarzają niespodzianki.

 

Robimy porządki, a przy okazji …

Często pobieramy różne aplikacje, niezbędne do pracy albo do życia, albo po prostu mniej lub bardziej przydatne. Jednym z popularnych programów jest CCleaner, służący do optymalizacji systemu.

We wrześniu okazało się, że przez niemal miesiąc (od połowy sierpnia) wraz z programem, który ma 5 mln pobrań tygodniowo!, pobierano także zaimplementowany malware. Avast – aktualny właściciel producenta CCleanera – firmy Piriform, oświadczył, że zainfekowanych zostało ponad dwa miliony komputerów. Szczęśliwie, nie stwierdzono szkód wyrządzonych przez malware. W porę udało się przeciwdziałać. Ale nieszczęśliwie dla Avast, wirus był podpisany prawidłowym certyfikatem, co może oznaczać działanie wewnątrz firmy.

Mac też nie jest bezpieczny

Eltima Software, producent aplikacji na macOS, padł w październiku ofiarą podobnego sabotażu. Przestępcy dostali się na serwery firmy i „dopisali” do plików instalacyjnych malware, dający zdalny dostęp do komputera. Mógł pobrać hasła dostępu, klucze szyfrujące, portfele z kryptowalutami.

Szkodliwe dodatki zostały szybko zauważone przez ekspertów ESET, producenta popularnego antywirusa, powiadomiona Eltima natychmiast zareagowała, dzień później programy były już „czyste”. Jednak pozbycie się intruza z już zainfekowanych komputerów nie jest proste. Użytkownikom zaleca się sprawdzenie, czy nie pojawiły się określone pliki lub katalogi, a w przypadku ich stwierdzenia, reinstalację systemu i zmianę wszystkich haseł.

 

 

 

Akademia Extel jest niekomercyjnym programem edukacyjnym kierowanym przede wszystkim do menadżerów i pracowników firm. O nowych artykułach informujemy poprzez newsletter. Napisz do nas