/

Poradnik IT

/

POLITYKA PRYWATNOŚCI A PRYWATNOŚĆ

/

POLITYKA PRYWATNOŚCI A PRYWATNOŚĆ

2018.04.22  

Privacy Policy. Ten dokument, umieszczony na witrynach internetowych, jest ważnym elementem naszej dbałości o prywatność. To znaczy, pewnie byłby, gdybyśmy tak naprawdę go czytali.

Ten, kto zawsze czyta Privacy Policy, zanim kliknie na zgodę, niech podniesie rękę. Jakoś nie widzę lasu rąk… No coż, my też popełniamy ten grzech.

Klikamy, nie czytamy

Zastanówmy się, komu w sumie służy taki dokument. Teoretycznie, powinien informować użytkownika, jakie dane o nim są zbierane przez witrynę, do czego są wykorzystywane i jak są zabezpieczane. Ponadto jak możemy te dane kontrolować i zmieniać. Powinniśmy też móc z łatwością kazać je wykasować i oczekiwać tego w jak najkrótszym czasie.

Ale to teoria. W praktyce „polityka prywatności” jest dokumentem, do którego nie zagląda zwykły użytkownik (np. sklepu). Po prostu klikamy, że się zapoznaliśmy i już. W gruncie rzeczy, dokument służy ich autorom i właścicielom witryn, chroni ich przed naszymi ewentualnymi pretensjami. W końcu kliknęliśmy na zgodę, to o co chodzi.

Ale już niedługo

Dobra wiadomość dla nas wszystkich. Z pomocą przyszło kilka placówek naukowych, których badacze połączyli siły, aby ułatwić internautom zrozumienie Polityk Prywatności umieszczanych na milionach witryn. Naukowcy Switzerland’s Federal Institute of Technology w Lozannie, University of Wisconsin oraz University of Michigan wydali rozszerzenie do przeglądarek, które w kilkadziesiąt sekund zanalizuje i przedstawi w czytelnej i zrozumiałej formie informacje o zbieranych przez witrynę naszych danych.

polisis privacy policy pribot

Źródło: pribot.org

Polisis pokaże w formie graficznych wykresów jakie dane zbiera serwis, gdzie są wysyłane i jak można się wypisać. Natomiast PriBot to chat, który odpowie na pytania związane z polityką prywatności.

Nie musisz już czytać PP i przegryzać się przez prawny żargon tekstu, który jest napisany specjalnie tak, aby zniechęcić czytelnika i raczej nie służy ich pełnemu zrozumieniu przez zwykłego użytkownika.

Oczywiście nie ma większego sensu analizowanie każdej witryny, na jaką wchodzimy, czasami tylko na chwilę. Ale warto przyjrzeć się największym serwisom i sklepom, które odwiedzamy regularnie. Zwłaszcza w kontekście ostatniej afery z pewnym popularnym portalem społecznościowym 😉

 

 

 

 

 

 

Akademia Extel jest niekomercyjnym programem edukacyjnym kierowanym przede wszystkim do menadżerów i pracowników firm. O nowych artykułach informujemy poprzez newsletter. Napisz do nas