Stały, publiczny adres IP

Na początek

Aby odpowiedzieć na tytułowe pytanie, na samym początku musimy zmierzyć się ze znaczeniem samego słowa „Internet”. Wielu użytkowników pojmuje Internet jako byt zdecydowanie „odrębny od mojego komputera” i utożsamia z symbolem chmury, którym często się go przedstawia.

Główny problem

Tymczasem Internet to sieć, czyli zbiór połączeń pomiędzy mniejszymi lub większymi internetowymi „miastami” na sieciowej mapie. A skoro mówimy o mapie, to przydałyby się również adresy. Każdy użytkownik w Internecie potrzebuje adresu, by można było się z nim komunikować i przesyłać mu dane. Jednak popularność i skala rozwoju światowej sieci zapewne przerosła wyobrażenia twórców adresacji IPv4 i dzisiaj jest ich po prostu zbyt mało, by każde urządzenie miało swój własny, niepowtarzalny adres.

Rozwiązania

Próby rozwiązania tego problemu, to prawdopodobnie skazana na klęskę walka z czasem, jednak na razie istnieją tzw. adresy publiczne, które są faktycznie unikatowe i mogą być osiągalne z każdego miejsca w Internecie, a „za nimi” schowane są niewidoczne dla świata adresy lokalne – nie połączymy się z nimi bez specjalnych technik (np. VPN). Wiedzą o nich tylko urządzenia położone „na granicy” tych ukrytych obszarów i przekazujące do nich poszczególne wiadomości. Coś na kształt osiedlowego urzędu pocztowego, w którym listonosz zna swoich adresatów tylko z podległego mu rejonu, a wszelkie wiadomości spoza niego odsyła do „centrali”.

Jeśli więc dostępność firmowych urządzeń spoza biura jest dla Ciebie ważna, zdecydowanie potrzebujesz publicznego, stałego IP, które będzie zawsze widoczną „bramą” do ukrytych za nią firmowych urządzeń.

 

 

Akademia Internetu EXTEL BIZNES+ jest niekomercyjnym programem edukacyjnym kierowanym przede wszystkim do kadry IT oraz zajmującej się zamówieniami usług dla biur. O nowych artykułach informujemy poprzez newsletter. Napisz do nas