/

Poradnik IT

/

PATCHOWANIE APLIKACJI JAKO REMEDIUM NA LUKI W ZABEZPIECZENIACH cz.2

/

PATCHOWANIE APLIKACJI JAKO REMEDIUM NA LUKI W ZABEZPIECZENIACH cz.2

PATCHOWANIE APLIKACJI JAKO REMEDIUM NA LUKI W ZABEZPIECZENIACH cz.2

Firma G Data znów dzieli się wiedzą. Tym razem wyjaśnia po co „patchować” aplikację. Oto kolejny artykuł z serii.

 

wszystkie części:  1  2

 

 

Liczba luk w systemie ma znaczący wpływ na bezpieczeństwo prywatnych i firmowych danych

Aktualizacje same w sobie nie są najważniejsze i służą nie tylko do pozyskania nowszych funkcjonalności lub poprawienia istniejących w danej aplikacji. Ryzyko związane z lukami w zabezpieczeniach oprogramowania jest często niedoceniane. Cyberprzestępcy wykorzystują je do programowania exploitów i ataków na przedsiębiorstwa, umożliwiając sobie kradzież poufnych danych firmowych i dostęp do sieci wewnętrznej w każdej chwili. Dlatego stosowanie narzędzi do zamykania podatności i zmiany funkcji systemowych poprawiających bezpieczeństwo jest niezwykle istotne.

Użytkownicy domowi mogą wykorzystać do tego celu program antywirusowy G DATA TOTAL PROTECTION, który wyszuka aktualizacje z Windows Update, włączy filtr antyphishingowy w programie Internet Explorer, przywróci standardowe ustawienia stref bezpieczeństwa w opcjach systemowych, wyłączy przechowywanie danych w chmurze przez przeglądarkę, zablokuje niebezpieczne załączniki w programach pocztowych, włączy wyświetlanie ukrytych plików i znanych rozszerzeń, a nawet uaktywni kontrolę konta użytkownika, jeśli będzie wyłączona. A to tylko niektóre możliwości.

Kreator dostępnych funkcji poprowadzi użytkownika za rękę i zaproponuje np. pobranie krytycznych aktualizacji oraz zmianę ustawień systemu zwiększając bezpieczeństwo komputera.

 

 

Komputery w firmie – aktualizowanie i wycofywanie zmian to tylko kilka kliknięć

Proces pobierania i instalowania łatek w środowiskach korporacyjnych będzie zupełnie inny niż w domowym zaciszu. Firma nie może pozwolić sobie na jakiekolwiek przestoje spowodowane awarią systemu. Złożoność monitorowania i przeglądania aktualizacji dla zainstalowanego oprogramowania jest żmudną i przytłaczającą pracą dla zwykłego użytkownika komputera. Proces ten jest mozolny i niezbyt ciekawy, dlatego producent G DATA oferuje swoim klientom, którzy już korzystają z produktów niemieckiego producenta, opcjonalną funkcjonalność dla konsoli G DATA Administrator bez potrzeby ponownego instalowania konsoli. Mowa o G DATA PatchManagement. Jest to dodatkowy moduł automatyzujący proces wyczerpującego wdrażania poprawek według statusu bezpieczeństwa z Windows Update oraz aplikacji trzecich. Wprowadzone zmiany w systemach lub aplikacjach mogą zostać wycofane w razie awarii, by wrócić do stanu sprzed aktualizacji.

G DATA PatchManagement integruje się z dowolnym rozwiązaniem dla biznesu: G DATA AntiVirus business, G DATA ClientSecurity i G DATA Endpoint Protection.

 

Kilka słów podsumowania

Patchowanie aplikacji jest tak samo ważne dla stacji roboczej, co dla komputera domowego. Poprawki zabezpieczeń powinny być aktywnie monitorowane i wdrażane najszybciej, jak to tylko możliwe. Dla użytkowników domowych Microsoft umożliwia stosowanie poprawek w całkowicie zautomatyzowany sposób za pomocą Windows Update. Małe firmy oraz przedsiębiorstwa mogą skorzystać z dodatkowych narzędzi zintegrowanych z rozwiązaniem antywirusowym. Korzyści, jakie dzięki temu zyskają, mogą w dalszej perspektywie okazać się niezwykle ważne, zaoszczędzą sobie kłopotów w wyniku ataku na infrastrukturę sieciową oraz nie poniosą ewentualnych konsekwencji w wyniku kradzieży poufnych danych. Skonsolidowane funkcjonalności w jednym produkcie zmniejszą koszty obsługi, stopnień złożoności i skomplikowania. Z kolei zarządzanie aktualizacjami i ochroną antywirusową z jednej, centralnej konsoli pozwoli skupić się na działalności biznesowej oraz zaoszczędzi cenny czas działów IT.

 

wszystkie części:  1  2

 

Więcej o firmie G Data na stronie www.gdata.pl

 

 

 

 

Akademia Internetu EXTEL BIZNES+ jest niekomercyjnym programem edukacyjnym kierowanym przede wszystkim do kadry IT oraz zajmującej się zamówieniami usług dla biur. O nowych artykułach informujemy poprzez newsletter. Napisz do nas