/

Poradnik IT

/

OSTRZEGAMY: NOWY PHISHING SCAM

/

OSTRZEGAMY: NOWY PHISHING SCAM

OSTRZEGAMY: NOWY PHISHING SCAM
2018.04.18  

Za portalem Niebezpiecznik ostrzegamy przed dwoma nowymi sposobami na wyłudzanie danych i pieniędzy.

Uważajcie na SMS-y informujące o przesyłce od MediaMarkt. Niech Was też nie zwiedzie wiadomość e-mail o zwrocie podatku.

Niestety, nie dostaniesz iPhona X

Sorry. Jeśli dostałeś SMS od MediaMarkt, który chce Ci w nagrodę wysłać iPhona X, to nie ciesz się od razu. Z przykrością Cię informujemy, że to SMS-owy scam, czyli zwykłe wyłudzenie. Najpierw będziesz musiał zapłacić 5 zł za rzekomą dostawę, a w ten sposób udostępniasz nie tylko dane swojej karty, ale także zapisujesz się na subskrypcję „nie wiadomo czego”. Tylko to „nie wiadomo co” będzie Cię kosztowało prawie 100 zł miesięcznie. Dopóki się nie zorientujesz i czegoś z tym nie zrobisz.

Szczegóły możesz przeczytać w Niebezpieczniku.

Chcesz zwrot podatku?

Kolejne ostrzeżenie Niebezpiecznika. Trochę topornie przygotowany phishing, wyłudzający dane osobowe i dane karty. Jeśli przez roztargnienie jednak kliknąłeś, to zobaczysz pismo, z podpisem „Zastępcy rozjemcy podatkowego” o nazwisku Mateusz Morawiecki (hmm, chyba skądś znamy??).

Szczęśliwie, jest to tak kiepsko zrobione, że nawet jeśli otworzyłeś przez pomyłkę, to raczej dalej nie dasz się nabrać. Uczulamy jednak na podobne wiadomości. Jak wiemy, przestępcy szybko się uczą i doskonalą narzędzia.

 

 

 

Akademia Extel jest niekomercyjnym programem edukacyjnym kierowanym przede wszystkim do menadżerów i pracowników firm. O nowych artykułach informujemy poprzez newsletter. Napisz do nas