/

Poradnik IT

/

JAKI INTERNET WYBRAĆ DO BIURA?

/

JAKI INTERNET WYBRAĆ DO BIURA?

JAKI INTERNET WYBRAĆ DO BIURA?

Zamówienie niezawodnego i nadmiarowego łącza internetowego, czyli sprawne i nowoczesne biuro bez ryzyka awarii.

 

Dla kogo powstał ten artykuł i czego się z niego dowiecie?

Jeśli jesteś szefem w małej firmie, office menadżerem, początkującym adminem lub po prostu odpowiadasz za IT w firmie, ten artykuł bardzo Ci się przyda i pomoże zaoszczędzić sporo czasu, pieniędzy i nerwów, a ostatecznie usprawni działanie internetu w Twojej firmie.

 

Twój internet w firmie „przerywa”? Wyobraź sobie, że możesz mieć taki, który działa bez żadnej przerwy nawet latami 🙂

Możesz wybrać dobrą usługę i odpowiednio ją skonfigurować, a potem cieszyć się bezproblemową siecią internetową w firmie. Ale to, niestety, nie jest takie proste.

 

Po co mi profesjonalny internet?

Na to pytanie odpowiedz sobie sam 🙂 Autor tego tekstu jedynie nieco Ci podpowie. Wyobraź sobie, że natychmiast musisz odpisać na ważny e-mail. A właśnie siedzisz w przedziale pociągu, pędzącego gdzieś przez szczery las. Albo spieszysz się na spotkanie, a google maps odmawia wskazania trasy, bo zasięg jest za słaby. Czy możesz sobie na to pozwolić również w Twoim biurze?

 

Internet LTE dla firmy

LTE to kolejna, najnowsza, najszybsza technologia GSM, przewidziana dla naszych smartphone’ów i mobilnych modemów. Dzięki niej możemy cieszyć się dostępem do internetu nawet na łące, w hotelu, czy w drodze do pracy. Działanie tej usługi może być przyzwoite przy spełnieniu dwóch warunków: 1) musi mieć doskonały zasięg, czyli trzeba go znaleźć i utrzymać; 2) musi mieć sporo wolnych zasobów, a więc inni użytkownicy w tej okolicy powinni spać, albo wyłączyć swoje telefony.

Zwróć uwagę, że w wielu sytuacjach oba te punkty się wykluczają, bo dostawcy LTE nie montują przecież najnowszych, pojemnych i drogich stacji bazowych tam, gdzie potencjalnych odbiorców jest mało. Zatem internet LTE polecamy wyłącznie tam, gdzie internet jest usługą niekonieczną i nie wymaga się od niego stabilności.

Więcej o internecie LTE dowiesz się w artykule: Internet LTE, a światłowód w firmie – wady i zalety

 

Stara technologia DSL

Swego czasu, tj. 10-20 lat temu, miedziane kabelki (to na nich opiera się usługa DSL) były najlepszym możliwym sposobem na dostęp do internetu. Im ich więcej, tym lepiej. Im są krótsze, tj. mniejsza odległość od „centrali”, tym jeszcze lepiej.

Dziś to technologia przestarzała, której potentaci telekomunikacyjni używają wszędzie tam, gdzie rachunek inwestycyjny wychodzi nie za dobrze i nie warto budować nowej infrastruktury, czyli światłowodu. Część z Was, szanowni klienci pomarańczowej firmy, na pewno spotkała się z odmową uruchomienia światłowodu, albo wskazano Wam bliżej nieokreślony termin.

Samo DSL nie jest taką złą technologią, ale… jako rozwiązanie przestarzałe nie jest już rozwijane ani unowocześniane i stanowi najtańszą linię produktów, a co za tym idzie zarówno jakość, wsparcie jak i serwis pozostawiają wiele do życzenia.

 

A co radiem typu punkt-punkt?

Tym razem zacznę od końca: owszem, da się zrobić dobre radio w mieście, ale będzie ono znacznie droższe niż światłowód ze względu na opłaty koncesyjne za pasmo radiowe i zaawansowany sprzęt.  A teraz od początku. Radio typu 2 GHz, czy 5 GHz, a nawet wyższe, działają w tzw. „paśmie otwartym”, czyli bezpłatnym i niewymagającym rejestrowania. Łatwo, szybko i tanio można zbudować link radiowy w paśmie otwartym, jednak trudniej zrobić to dobrze. Gdy konkurencja w eterze jest spora, np. w dużych miastach, to uruchomienie stabilnego połączenia najczęściej okazuje się niemożliwe, zatem takie rozwiązanie zalecamy wyłącznie na terenach niezurbanizowanych i w małych miejscowościach.

W niektórych częściach miast, tam gdzie światłowodów jeszcze nie ma, należałoby zastosować linki radiowe w paśmie płatnym z rezerwacją kanału, co da nam wyłączność na opłacone częstotliwości, a efekt zapewni działanie internetu w jakości zbliżonej do światłowodu. Jednak rozwiązanie to okaże się znacznie droższe, ponieważ za wspomniany link radiowy Wasz dostawca zapłaci wysoką opłatę koncesyjną (dobrze powyżej 1.000 zł miesięcznie za link o prędkości np. 200 Mb/s), co rzecz jasna znacząco podniesie cenę usługi.

 

Światłowód kontra światłowód?

To, że światłowód jest najlepszy, nie pozostawia żadnych wątpliwości. Ale czy wiesz dlaczego ceny za dostęp do internetu realizowany światłowodem tak bardzo się od siebie różnią?

Żyjemy w czasach FTTx, czyli światłowód do „wszędzie” (więcej wiedzy o wariantach FTTx dostarczy Ci ten artykuł https://pl.wikipedia.org/wiki/FTTX). Światłowodów przybywa w bardzo szybkim tempie i są coraz łatwiej dostępne. 10 lat temu włókna szklane wykorzystywane były jedynie jako międzymiastowe sieci szkieletowe największych operatorów, potem pojawiły się w miastach, chwilę później w większych firmach. Dziś można już mieć światłowód w biurowej serwerowni, a nawet w prywatnym domu czy mieszkaniu.

Aby jednak ta technologia mogła stać się powszechna i tania, wprowadzono szereg rozwiązań technicznych ograniczających koszty. Niestety, co za tym idzie, również pogorszono jakość, stabilność i sprawność serwisu. To podobnie jak z nowoczesnym samochodem, który można kupić już za 60 tys zł. Ma niemal wszystko, jednak standard użytych w nim materiałów i kontrola jakości, a nawet dokładność diagnostyki i serwisu, pozostają daleko w tyle za nowym, kilkukrotnie droższym, Mercedesem AMG. Swoją firmę znasz najlepiej, więc sam odpowiedz na pytanie czy możesz sobie pozwolić na niepewną usługę od dostawcy, który w chwili kryzysu zostawi Cię na lodzie?

Więcej o światłowodzie dowiesz się w artykule: Tylko światłowód się liczy

 

7 najczęstszych błędów przy wyborze dostawcy i usługi

  1. zamówienie internetu, sugerując się wyłącznie oferowaną prędkością, co stanowi prosty zabieg marketingowy,
  2. rezygnacja ze światłowodu ze względu na koszty, podczas gdy cena profesjonalnej usługi stanowi zaledwie ułamek wynagrodzenia jednego pracownika,
  3. błędne przeświadczenie, iż „niesymetryczny” wystarczy, bo więcej ściągamy niż wysyłamy,
  4. nieświadomość kondycji sieci lokalnej, nawet najlepszy internet nie będzie działał dobrze, jeśli nasza własna sieć niedomaga,
  5. rezygnacja z dodatkowej gwarancji jakości, stabilności i serwisu SLA – Service Level Agreement, to jak kupić mieszkanie od dewelopera bez umowy,
  6. brak zapewnienia łącza zapasowego od innego dostawcy, czyli ryzykowne oparcie całego biznesu wyłącznie na jednym dostawcy,
  7. brak monitoringu i diagnostyki dostarczonej usługi, innymi słowy brak świadomości jakości i poziomu dostępności usługi.

 

Jaki internet wybrać dla firmy?

Jeśli Wasz biznes opiera się na działaniu internetu, to poważnie zastanówcie się nad wybraniem lokalizacji dla firmy tam, gdzie światłowodów nie brakuje. Tak, tak! Łatwiej znaleźć odpowiednią nieruchomość, niż światłowód w rozsądnej cenie. Więc przed podpisaniem umowy najmu porozmawiajcie z kilkoma dostawcami i sprawdźcie czy na pewno będą mogli szybko i sprawnie podłączyć Wam internet. Pamiętajcie, że zapasowy prąd można mieć z agregatu, a zapasowy internet z pendrive’a… Ups! Niestety nie.

Zamiast zajmować się nieudolnym poprawianiem działania internetu, restartowaniem routera, szukaniem admina, wymienianiem punktów dostępowych WiFi, lepiej zajmij się tym, co umiesz najlepiej, czyli swoim własnym biznesem. Znajdź więc dostawcę z doświadczeniem, wyspecjalizowanego w obsłudze biur, biznesu i wymagających odbiorców. Zleć mu dostarczenie łącza głównego, zaprojektowanie łącza zapasowego, zbudowanie, utrzymanie i przejęcie odpowiedzialności za sprawną, wydajną i pewną sieć lokalną, która nie padnie nawet podczas awarii prądu. Za to wszystko powinieneś zapłacić nie więcej niż połowę wynagrodzenia jednego szeregowego pracownika, a efekt będzie oszałamiający i prawdopodobnie nigdy więcej nie stracisz już czasu na nieskuteczne próby rozwiązania problemów z internetem w firmie.

To oczywiście wariant maksimum, który zapewni Ci to czego potrzebujesz i pozwoli uniknąć zmartwień. Sam oceń, jak starannie przygotować swoje biuro do jego codziennych zadań i ile czasu chcesz zyskać, poprzez zminimalizowanie ryzyka przestojów i problemów.

 

O czym najczęściej zapominamy?

Nawet najlepsze łącze światłowodowe nie zastąpi sprawnej, pewnej i regularnie konserwowanej sieci internet w biurze. Dzięki dobrej kondycji sieci LAN Twoje biuro jest gotowe do intensywnej pracy. Pamiętaj! Zadbaj, aby Twoja sieć firmowa nie była najsłabszym ogniwem i nie hamowała rozwoju firmy.

 

Akademia Internetu EXTEL BIZNES+ jest niekomercyjnym programem edukacyjnym kierowanym przede wszystkim do kadry IT oraz zajmującej się zamówieniami usług dla biur. O nowych artykułach informujemy poprzez newsletter. Napisz do nas