/

Poradnik IT

/

INTERNET ŚWIATŁOWODOWY DLA FIRM

/

INTERNET ŚWIATŁOWODOWY DLA FIRM

INTERNET ŚWIATŁOWODOWY DLA FIRM

W niniejszym artykule skupimy się na technologiach związanych z dostarczeniem Internetu do klientów biznesowych, ze szczególnym uwzględnieniem światłowodów.

 

Wymagający odbiorcy zawsze wybierają Internet światłowodowy dla firm

Jeszcze kilka lat temu dostępność światłowodów w Polsce była niewielka. Jednak dzięki korzystnym regulacjom wprowadzonym przez byłą Prezes UKE dostawcy Internetu mają dziś ułatwione zadanie. W większych miastach dostępność kabli światłowodowych jest wysoka, a “białe plamy” zdarzają się już znacznie rzadziej.

 

Aktualnie dostępnymi mediami są:

a) kable miedziane dla usług Internet DSL;

b) linki radiowe w paśmie 5 GHz;

c) połączenie światłowodowe w różnych technologiach.

 

Internet DSL to ekonomiczna usługa oferowana przez Orange i Netia dla małych firm. Cechuje się niską ceną (100-200 zł), ale też ubogim wsparciem serwisowym oraz jest to łącze niesymetryczne.

Z kolei Internet radiowy w paśmie 5 GHz pozwala dostarczyć Internet symetryczny (300-1000 zł), jednak pasmo radiowe ulega wielu poważnym zakłóceniom oraz jest wrażliwe na warunki atmosferyczne i… liście na drzewach.

Internet światłowodowy dla firm to usługa najdroższa (od ok 800 zł), ale zdecydowanie najlepsza. Pozwala zrealizować olbrzymie prędkości (1 Gb, a nawet 10 Gb) w stosunkowo łatwy technologicznie sposób (zależnie od infrastruktury operatora). Sam światłowód jest w pełni symetryczny (full duplex) i gwarantuje bardzo niskie opóźnienia w przesyłaniu pakietów – nawet poniżej 1 ms w miejskiej sieci operatora. Najczęściej prowadzony jest w podziemnej kanalizacji teletechnicznej, co zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa i brak wrażliwości na warunki atmosferyczne. W porównaniu do DSL i radia Internet światłowodowy dla firm zachowuje swoją jakość przy dużych odległościach.

 

zalety Internetu światłowodowego dla firm:

  • najszybsze połączenie
  • łatwy upgrade usługi
  • stabilność

wady:

  • wysoka cena
  • miejscami niska dostępność ze względu na brak infrastruktury

Podsumowanie:

Internet światłowodowy dla firm to produkt dla najbardziej wymagających. Niezbędny tam, gdzie Internet pełni ważną rolę w wielu procesach w firmie oraz przy dużej liczbie urządzeń – powyżej 10.

 

 

 

Akademia Internetu EXTEL BIZNES+ jest niekomercyjnym programem edukacyjnym kierowanym przede wszystkim do kadry IT oraz zajmującej się zamówieniami usług dla biur. O nowych artykułach informujemy poprzez newsletter. Napisz do nas