FERRARI vs. FIESTA, CZYLI INTERNET SYMETRYCZNY vs. NIESYMETRYCZNY
Jak to się dzieje, że mimo największych starań, poszerzonych budżetów i ogromu nadziei po podpisaniu nowej umowy z dostawcą internetowym, nasza usługa dalej nie spełnia oczekiwań?
Czemu „nowe szybkie łącze” nawet dobrze prezentuje się przy ściąganiu plików z sieci, jednak jeśli chcemy wysłać coś koledze lub co gorsza popracować na serwerze, jest jak to mówią „problema granda!”? Odpowiedzi możemy szukać w umowie, którą podpisaliśmy z dostawcą. A kluczem jest sformułowanie „łącze niesymetryczne”.
Usługa internetowa zapewnia dwukierunkowe przesyłanie danych: upload (wysyłanie) i download (pobieranie). Jeśli posiadamy łącze niesymetryczne, zwykle szybkość pobierania jest większa niż szybkość wysyłki. Ponadto samo „pobieranie”, czyli np. ściąganie plików, ładowanie stron internetowych, oglądanie filmów również może działać wolniej, gdyż do jego obsługi potrzebne są informacje potwierdzające, wysyłane z naszego komputera. Podobnie, jak podczas telefonicznych dialogów, nasz rozmówca lubi wiedzieć, czy słuchamy jego opowieści i oczekuje od nas chociażby krótkiego „aha, ok”, tak i w sieci komputerowej potwierdza się otrzymanie informacji.
Usługa internetowa jest niezwykle ważnym elementem „zaopatrzenia” firmy, dlatego warto wybrać taką, która faktycznie zapewni oczekiwaną jakość transmisji. W innym wypadku pozostanie niedosyt – „no, bo niby jest ten Internet szybki, ale jakoś tak… nie do końca…jakby w jedną stronę…”
Akademia Internetu EXTEL BIZNES+ jest niekomercyjnym programem edukacyjnym kierowanym przede wszystkim do kadry IT oraz zajmującej się zamówieniami usług dla biur. O nowych artykułach informujemy poprzez newsletter. Napisz do nas