DLACZEGO WYKONUJEMY KOPIE ZAPASOWE? – CZ.2
Razem z G Data zastanowimy się dlaczego tworzymy „backup’y”.
wszystkie części: 1 2
Oto kilka czynników, które spowodowały, że częściej robimy kopie zapasowe:
Szeroka oferta rynkowa
Na rynku chmury publicznej mamy niezliczoną ilość firm, które oferują swoje usługi w zamian za zawierzenie im swoich danych. Jednym możemy ufać, innym nie. Duże korporacje takie jak Google, Microsoft, Barracuda posiadają własne działy PR, które prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowszych ofert dopasowanych do klienta końcowego. Już nie wystarczy zaoferować największą pojemność dysku. Klienci oczekują dodatkowych bonusów w postaci multi-platformowej aplikacji, by dostęp do plików i ich synchronizacja była możliwa z każdego systemu operacyjnego. Dużym plusem są gratyfikacje postaci w przechowywania kopii plików na kilka miesięcy wstecz.
Szyfrowanie danych
Zanim pojawił się protokół uzgadniania kluczy Diffiego-Hellmana i algorytm asymetryczny RSA, jedynymi użytkownikami, którzy korzystali z szyfrowania byli pracownicy rządów i wojska. Spopularyzowanie protokołu DH i algorytmu RSA doprowadziło do szerokiego wykorzystywania szyfrowania danych sprzętowo, jak i programowo – za pomocą aplikacji trzecich.
A więc urządzenia takie jak modemy, dekodery, a nawet karty SIM – są szyfrowane i opierają się na bezpiecznych protokołach SSH, SSL, TLS. Szyfrowanie służy do ochrony wysyłanych danych z różnego rodzaju urządzeń we wszystkich rodzajach sieci (przewodowe, bezprzewodowe). Z szyfrowania korzystamy wszyscy – nie tylko w Internecie, ale np. za każdym razem, kiedy wybieramy pieniądze z bankomatu lub kupujemy coś w sieci. Niestety, algorytmy z silnym szyfrowaniem mają też swoją ciemną stronę – są wykorzystywane w wirusach, które zostały opisane w części pierwszej.
Zintegrowane narzędzia z programami antywirusowymi
Obecnie antywirus to nie tylko aplikacja przeznaczona do ochrony komputerów i urządzeń mobilnych. Dzisiejsze oprogramowanie zabezpieczające, a właściwie pakiety, powinny charakteryzować się dodatkowymi narzędziami do optymalizacji komputera, bezpiecznego usuwania plików, oraz tworzenia kopii zapasowej. Jedną z takich aplikacji jest G DATA TOTAL PROTECTION. Opracowany przez niemieckich inżynierów antywirus umożliwia bezpieczne tworzenie kopii zapasowej – lokalnie, w chmurze na dyskach Dropbox lub Google Drive, z którymi program G DATA TOTAL PROTECTION potrafi zintegrować się i odzyskać dane po awarii komputera. Kopie takie tworzone są automatycznie, według zdefiniowanego harmonogramu czasowego, np. co tydzień i mogą być dodatkowo zabezpieczone hasłem.
Bezpieczeństwo danych to nie tylko kopia zapasowa
Dzisiejszy proces bezpieczeństwa nie powinien skupiać się wyłącznie na skonfigurowaniu ochrony i tworzeniu kopii zapasowej najważniejszych plików / całych dysków. Bezpieczeństwo jest procesem, nie stałą. Użytkownik korzystając ze swojego urządzenia powinien zadbać o ochronę swoich plików, nauczyć się monitorować i reagować na pewne wzorce wykraczające poza standardowe zachowanie procesów i aplikacji.
wszystkie części: 1 2
Więcej o G Data na stronie www.gdata.pl
Akademia Internetu EXTEL BIZNES+ jest niekomercyjnym programem edukacyjnym kierowanym przede wszystkim do kadry IT oraz zajmującej się zamówieniami usług dla biur. O nowych artykułach informujemy poprzez newsletter. Napisz do nas