/

Poradnik IT

/

CO TO SĄ VLANY?

/

CO TO SĄ VLANY?

CO TO SĄ VLANY?

Często, z ust działającego w pobliżu administratora sieci można usłyszeć zdawkowe informacje na temat konfiguracji, którą rzeczony akurat zmienia, naprawia bądź psuje.

 

Zwykle w telefonicznych konsultacjach lub mamrotaniu pod nosem przewija się tajemnicze słowo – VLAN. Cóż to takiego, ten tajemniczy skrót, jakże istotny dla działania komputerowej infrastruktury?

 

Virtual Local Area Network

bo tak brzmi angielskie rozwinięcie omawianego akronimu – oznacza wirtualną sieć lokalną, czyli taką, która jest wydzielona w sposób logiczny na fizycznej infrastrukturze. Vlany działają w warstwie drugiej (łącza danych) modelu OSI/ISO, nie dotyczą ich więc adresy IP. Poszczególny vlan można rozumieć jako „drogę”, po której poruszają się tylko samochody z określonymi tablicami rejestracyjnymi. Te „tablice” to znacznik vlanu, który jest dodawany do nagłówka przesyłanej ramki.

 

Zastosowanie vlanów to bardzo prosty i efektywny sposób organizacji sieci.

Dzięki nim możemy decydować, kto z kim może się komunikować w obrębie naszej infrastruktury. Inny vlan przysługuje zarządowi firmy, inny komunikacji z serwerami, jeszcze inny zwykłemu pracownikowi, a osobny może być wydzielony dla gości korzystających z Wi-Fi. Ten sposób umożliwia znacznie większą kontrolę nad przepływem danych, niż w sytuacji gdy wrzucimy wszystkich użytkowników do tego samego, przysłowiowego „worka”.

 

 

 

Akademia Internetu EXTEL BIZNES+ jest niekomercyjnym programem edukacyjnym kierowanym przede wszystkim do kadry IT oraz zajmującej się zamówieniami usług dla biur. O nowych artykułach informujemy poprzez newsletter. Napisz do nas